Image Not Found
Vyhľadávanie v dotaze
Vyhľadávanie
Image

Spôsoby, ako ušetriť na potravinách ako vaša stará mama

V modernej dobe, kde sa všetko akoby točí okolo techniky a konzumu, sa môžeme veľa naučiť z jednoduchých a múdrych zvykov našich starých rodičov. Od varenia cez čistenie, recykláciu až po šitie, je tu pokladnica praktických rád, ktoré nám môžu pomôcť viesť hospodárnejší a udržateľnejší život.

Domáce varenie

Varenie od nuly

Doma pripravené jedlá sú nielen lacnejšie, ale aj zdravšie. Príprava jedál z hlavných surovín nám umožňuje kontrolovať, čo jeme, a šetríme na hotových baleniach nabitých konzervačnými látkami a sodíkom.

Stravovanie doma

Vyhnite sa častému objednávaniu jedla so sebou Je to skvelá stratégia na zníženie výdavkov na jedlo. Príprava jedál doma nemusí nutne znamenať robiť všetko od začiatku, no aj zjednodušenie riadu môže priniesť značné výhody.

Jedzte mäso s mierou

Naši starí rodičia naťahovali porciu mäsa rôznymi spôsobmi. Mäso sa často používalo skôr ako korenie než ako hlavná zložka. Tým sa nielen znížila spotreba mäsa, ale pokrmy boli rovnako chutné a lacnejšie. Zahrnutie strukovín a zeleniny do jedál môže ďalej zlepšiť nutričný príjem bez zvýšenia nákladov.

Šetrite peniaze denne

Platba v hotovosti

V minulosti, používanie kreditu bolo menej bežné. Platba v hotovosti vám umožňuje mať lepšiu kontrolu nad vašimi financiami tým, že sa vyhnete zbytočným dlhom. Platba v hotovosti vám navyše môže pomôcť vyhnúť sa impulzívnym nákupom, pretože máte hmatateľný prehľad o svojich výdavkoch.

Prečítajte si  Dediny Európy, objavte malé skryté klenoty, ktoré sa oplatí navštíviť

Nájdite ten správny obchod

Naši starí rodičia navštevovali vždy tie isté obchody pretože poznali najlepšie dostupné ceny a zľavy. Dodržiavanie tohto zvyku vám dnes môže umožniť získať tie najlepšie produkty za najnižšiu cenu. Účasť na miestnych trhoch alebo solidárne nákupné skupiny môžu tiež ponúkať kvalitné produkty za prijateľné ceny.

Pripravte si obedový balíček

Prineste si vlastný obed je to efektívna stratégia šetrenia. Jednoduchý sendvič alebo studené cestoviny môžu zabrániť tomu, aby ste míňali príliš veľa mimo domova, najmä ak idete do práce alebo na výlet. Okrem toho vám príprava obeda doma umožňuje vybrať si zdravšie suroviny a obmedziť používanie plastov na jedno použitie.

urob si domácu úlohu

Jedným z dôležitých aspektov šetrenia peňazí je plánovať vopred. Vytváranie nákupného zoznamu a týždenného menu pomáha vyhnúť sa impulzívnym nákupom a plytvaniu potravinami. Monitorovanie akcií na letákoch supermarketov môže ďalej optimalizovať výdavky.

Vlastná výroba a recyklácia

Spustenie hromady kompostu

Opätovné použitie organického odpadu vytvára prírodné hnojivo pre záhradu. Je to jednoduchá a udržateľná metóda na zníženie domáceho odpadu a zlepšenie kvality pôdy. Kompost navyše poskytuje rastlinám základné živiny, čím sa znižuje potreba chemických hnojív.

Recyklujte starú bielizeň

Nevyhadzujte opotrebované plachty ani uteráky. Môžu byť vyrobené na handry alebo dokonca použité na remeselné projekty, ako sú prikrývky alebo vankúše. Upcyklácia starých textílií pomáha znižovať textilný odpad a ponúka kreatívne príležitosti na zdobenie vášho domova.

Manažment dažďovej vody

Naši starí rodičia zbierali dažďovú vodu na použitie v záhrade. Ekologický postup, ktorý môže znížiť váš účet za vodu a prispieť k trvalej udržateľnosti životného prostredia. Inštalácia systému zberu dažďovej vody je krokom k zodpovednejšiemu využívaniu vodných zdrojov.

Manuálna práca a „urob si sám“.

Naučte sa šiť

Vedieť šiť vám umožňuje opraviť poškodené oblečenie namiesto toho, aby ste ich vyhodili. Je to cenná zručnosť, ktorá vám môže ušetriť peniaze za nové nákupy a dať oblečeniu nový život. Absolvovanie kurzov šitia alebo používanie online tutoriálov vám môže pomôcť rýchlo rozvinúť túto zručnosť.

Prečítajte si  Objavte anticholesterolové nápoje pre zdravie bez starostí!

Ručne vyrábané darčeky

Vytvárajte ručne vyrábané darčeky je to láskavé a osobné gesto. Môže to byť háčkovanie, pletenie alebo akákoľvek iná remeselná zručnosť, ktorá má za následok nielen jedinečný, ale aj ekonomický darček. Ručne vyrobené darčeky demonštrujú starostlivosť a oddanosť, vďaka čomu sú obzvlášť oceňované.

Uložiť bity a tlačidlá

Uložte malé komponenty, ako sú gombíky alebo kúsky látky Môže to byť užitočné pre budúce DIY projekty. Namiesto nákupu nových materiálov môžete znova použiť tie, ktoré sú už k dispozícii. Udržiavanie malého sortimentu recyklovaných materiálov môže inšpirovať nové kreatívne projekty.

Upratovanie domácnosti

Používajte základné čistiace prostriedky

Naši starí rodičia nepotrebovali nekonečné zásoby čistiacich prostriedkov. Na udržanie čistoty domu použili prírodné a ľahko dostupné predmety, ako je sóda bikarbóna, ocot a horúca voda. Tieto zložky sú účinné proti mnohým typom nečistôt a škvŕn bez zanechania škodlivých chemických zvyškov.

Jednoduchosť pri upratovaní

Pri upratovaní domácnosti je kľúčom jednoduchosť. Používanie niekoľkých účinných produktov nielen šetrí peniaze, ale tiež zabraňuje vystaveniu agresívnym chemikáliám. Minimalistický prístup k upratovaniu môže pomôcť zachovať zdravšie domáce prostredie.

Osvojením si týchto návrhov z múdrosti našich starých rodičov si môžeme nové zvyky osvojiť inovatívnym spôsobom bez toho, aby sme obetovali pohodlie a modernosť. Úspora peňazí, ochrana životného prostredia a uvedomelejší život môžu byť jednoduchšie, ak budete postupovať podľa týchto praktických rád.

Zdieľať :